Please find a list of our current governors and staff below. To make contact with a member of staff, parents can find email contacts in the termly calendar or, alternatively, contact us here.
Please find a list of our current governors and staff below. To make contact with a member of staff, parents can find email contacts in the termly calendar or, alternatively, contact us here.
Governors
Chairman Mr M Jaigirder MA
Vice Chair Mrs J Sutcliffe MA
Mr T Broeke
Mrs MS Chaundler OBE BA
Mrs SC Dawson BEd
Mrs LK Fox
Mr R Fry MA MCIPD
Ms S Hales BA
Ms T Lyons MA
Mr JWJ Mitchell MA NPQH
Mr R O’Grady
Dr CF Scott MA BA BSc
Mr CWR Wates MRIC
Ms R Douglas Director of Governance at The United Westminster and Grey Coat Foundation
United Westminster & Grey Coat Foundation Office
57 Palace Street,
London,
SW1E 5HJ
020 7828 3055
Senior management team
Headmaster Mr R Milne (MA King’s College London)
Bursar Mr M Russell (ACMA)
Senior Deputy Head Mrs J Peters (MA Oxon)
Deputy Head: Pupils Mr R Kothakota (MEd Buckingham)
Deputy Head: Co-Curricular, Partnerships & Admissions Mr S Turner (MEd Birmingham)
Deputy Head: Academic Dr R Evans (DPhil Oxon)
Director of Studies Mr T Beaney (MSc Nottingham)
Acting Head of Sixth Form Mrs N Carpenter-Merritt (BSc West of England)
Head of Middle School Mrs J McIsaac (MA Lond)
Acting Head of Lower School Mrs R Chetwood (MA Lond)
Senior Tutor Mr SP Andrews BA Swansea
SMT Associate Academic Challenge Dr G Ni Cheallaigh (PhD King’s College London)
SMT Associate Motivation and Mentoring Miss A Hewett (MA London School of Theology)
Safeguarding staff
Designated Safeguarding Lead Mr R Kothakota MEd Buckingham
Deputy Designated Safeguarding Leads Mrs N Carpenter-Merritt (BSc West of England), Mrs R Chetwood (MA Lond), Mrs J McIsaac (MA Lond)
Head of Safeguarding Ms H Mackenzie (MA Manchester)
Chaplain
Chaplain Reverend G Bailey-Smith
Deputy Heads of Section
Deputy Head of Middle School Ms L Fitzgibbon (BSc Northumbria)
Acting Deputy Head of Sixth Form Mr J Harris (MSc Oxon)
Director of Higher Education Mr D Hand (BA Liverpool)
Assistant Director of Studies Mr W Lai (MEng Cantab)
Assistant to the Head of Lower School Ms S Cleobury (MPhil Birmingham)
Heads of Year
Year 6 Miss A O’Donnell (BSc Lancaster)
Year 7 Miss S Wells (BSc Manchester)
Year 8 Miss I Taylor (BSc Sheffield)
Year 9 Mr T Woodhall (MSc Warwick)
Year 10 Miss L Fitzgibbon (BSc Northumbria)
Year 11 Ms M Galbraith (BA Birmingham)
Lower Sixth Ms H Courtney (MEd Dublin)
Upper Sixth Miss L Holden (LLB Warwick)
Pastoral Coordinator Miss J Henderson (BA Southampton)
Heads of House
Clyde Mr DL Buxton (BSc Manchester)
Drake Ms H Burdett (MSc Oxon)
Howe Mr C Flintoff (BA Oxon)
Lyons Mr A Leadbetter (BSc York)
Marlborough Mr D Martin (BSc Birmingham)
Nelson Mr J FitzGerald (MA Cork, Ireland)
Rodney Mr D Ashton (BEng Leicester)
Wellington Mr J Barber (BA Birmingham)
Teaching staff
Mr PS Adams PSA MA St Andrews (Head of Classics)
Ms L Aitken-Burt ALA MA Birmingham (Teacher of Design and Technology)
Mr SP Andrews SPA BA Swansea (Senior Tutor, Teacher of History)
Ms C Armstrong CA Bdes Glasgow (Teacher of Design Technology)
Mr DG Ashton DGA BEng Leicester (Head of Rodney House, Teacher of Mathematics)
Ms K Barac KPB MA Kings College London (Teacher of Mathematics)
Mr JT Barber JTB BA Birmingham (Teacher of MFL)
Mr H Barber HWB BA York (Teacher of Mathematics)
Mr C Barker CB BSc York (Deputy Head of Chemistry)
Mr H Bell HMB MSc University College London (Head of Chemistry)
Mr RJ Bishop RJB MEng Bristol (Head of Mathematics)
Dr PA Blum PAB PhD London (Teacher of Learning Support)
Mr J Bowler JGB MSc The University of Law (Teacher of History and Politics)
Miss NL Boyd NLB BSc West of England (Deputy Head of Sixth Form, Teacher of Psychology)
Ms H Burdett HB BA Kent (Head of Drake House, Teacher of Religious Studies)
Mr L Burgess LMB MA Manchester Metropolitan (Head of Drama)
Ms HR Burnett HRB BA Edinburgh College of Art (Teacher of Art & Photography)
Mr DL Buxton DLB BSc Manchester (Teacher of Chemistry, Head of Clyde House)
Ms US Casais USC BA Goldsmiths London (Teacher of MFL)
Miss R Chetwood RC MA London (Acting Head of Lower School, Teacher of Mathematics)
Mr RD Chuter RDC MA Cantab (Acting Head of Physics, DofE Scheme Co-ordinator)
Mr SJ Clarke SJC MA Edinburgh (Head of EPQ, Teacher of English)
Ms S Cleobury SNC MPhil Birmingham (Assistant Director of Music)
Ms V Cojbasic VCO BScEE Serbia (Teacher of Mathematics)
Miss RG Cottone RGC MA Courtauld Institute (Deputy Head of Art)
Ms H Courtney HC BBS Dublin (Head of Lower Sixth, Teacher of Business & Economics)
Mr J Dagnall JD BA UCL (Teacher of History, Teacher of Religion, Philosophy and Ethics)
Miss SE Dee SED MPerf Guildhall (Teacher of Music)
Ms M Denny-Gelder MDG BA Nottingham Trent (Teacher of Art)
Dr K Donn KD PhD Studienstiftung des Deutschen Volkes (Deputy Head of English)
Mr JE Dunley JED BA Exeter (Head of Film Studies, Teacher of English)
Mr N Edwards NEE MSc Birmingham (Teacher of Biology)
Mr Eric Elliott EME BA Wilfrid Laurier/Nipissing Brantford Canada (Teacher of English, Teaching Coordinator for Partnerships)
Dr RM Evans RME DPhil Oxon (Director of Studies, Teacher of Chemistry)
Mr NM Fazaluddin NMF BSc King’s College London (Teacher of Mathematics)
Miss C Fearnley CEF BA Wales (Teacher of Drama)
Miss A Ferstman AF MA Toronto, Canada (Teacher of Classics)
Mr J Fitzgerald JF MA Cork, Ireland, (Teacher of Business and Economics)
Miss LJ Fitzgibbon LJF BSc Northumbria (Deputy Head of Middle School, Teacher of Physical Education)
Mr C Flintoff CF BA Oxon (Teacher of Chemistry)
Ms C Francis CLF BA Cardiff (Teacher of Religious Studies)
Mr J Fuller JFF MA Loughborough (Head of Politics, Teacher of History)
Ms M Galbraith MGA BA Birmingham (Teacher of Politics & History)
Mr T Gooderham TWG MA Cantab (Teacher of Economics)
Dr K Goodwin KSG MBBS King’s College London (Teacher of Biology)
Ms C Graves CCG MA Roehampton (Head of Co-curricular Drama)
Mr NP Guegan NPG MA Roehampton (Head of Design Technology, Head of Photography)
Mr D Hand DCH BA Liverpool (Director of Higher Education, Teacher of English)
Mr JE Harris JEH MSc Oxon (Head of Geography)
Mrs E Heather ERH BA Cantab (Teacher of Music)
Miss JO Henderson BA Southampton (Pastoral Coordinator, Teacher of English)
Miss AF Hewett AFH MA School of Theology (Head of Religious Studies)
Mrs L Hipkins LRH BA Oxon (Teacher of Mathematics)
Miss L Holden LAH LLB Warwick (Head of Year 9, Teacher of Mathematics)
Ms E Hopley EJH BA York (Teacher of English)
Ms CL Hoult CLH MA Lond (Teacher of Classics)
Mr C Janz CJ MA Oxon, PG Dip (Director of Music)
Ms G Johnson GOJ BSc Nottingham (Teacher of Biology)
Ms J Johnson JAJ MA Oxon (Head of Sixth Form, Teacher of English)
Mr SM Jones SMJ MPhil Aberystwyth (Head of History)
Mr CD Kidd CDK MA Oxon (Head of Modern Languages)
Mr P King PAK BSc Warwick (Head of Athletics and Cross Country, Teacher of Physics)
Mr R Kothakota RKK MEd Buckingham (Deputy Head: Pupils, Teacher of Drama)
Miss J Kyndt JK BA Nottingham (Teacher of Learning Support)
Mr WW Lai WSL MEng Cantab (Assistant Director of Studies, Teacher of Mathematics and Computing)
Mr AJ Leadbetter AJL BSc York ACA (Head of Lyons House, Societies Coordinator, Teacher of Mathematics)
Mrs RA Lewis RAL MA Glasgow (Head of Exams, Teacher of French)
Mrs AM Limon AML BA Warwick (Head of Learning Support)
Ms F Low FRL MSc Exeter (Deputy Director of Sport, Teacher of PE)
Mr P MacDonagh PM MA Lond (Head of Computing)
Miss HL Mackenzie HLM MA Manchester (Head of Safeguarding, Teacher of History)
Ms SE MacMillan SEM BA Bristol Polytechnic (Teacher of Art)
Miss HH Malik HHM MSc Open University (Head of Work-based Learning, Teacher of Chemistry)
Mr DO Martin DOM BSc Birmingham (Head of Marlborough House, Teacher of Physics)
Mr A Maskell AEM MSt Oxon (Teacher of English, Editor of ‘The Portcullis’, Oxbridge and Academic Enrichment Co-ordinator)
Mrs SJ McIllwaine SJM Bsc Glasgow (Teacher of Mathematics)
Mrs JJ McIsaac JJM MA London (Head of Middle School, Teacher of History)
Mr T McKenzie TJM BSc Greewich (Teacher of Computing)
Ms J Meyersohn JAM BA Goldsmiths (Teacher of Design Technology)
Mr RS Milne RSM MA King’s College London (Headmaster)
Mr MM Morrison MM BA Cantab (Teacher of Classics)
Mrs JAE Morrison-Bartlett JMB BSc Hull (Teacher of Physics)
Miss L Murphy LAM BSc Loughborough (Teacher of PE)
Dr G Ni Cheallaigh GNC PhD King’s College London (Teacher of MFL, MFL Coordinator)
Miss AS O’Donnell AOD BSc Lancaster (Head of Year 6, Teacher of Psychology)
Mrs MD Pattinson ADP BSc Surrey (Teacher of Mathematics)
Mrs JL Peters JLP MA Oxon (Senior Deputy Head, Teacher of English)
Ms P Philp PHP MA Oxon, (Teacher of Classics)
Mr CJ Reed CJR BA Brighton (Head of Art)
Mr R Rogers RR BA Loughborough (Teacher of Drama)
Mr G Ross GWR BSc Portsmouth (Director of Rugby, Teacher of PE)
Miss SK Routledge SKR MA Edinburgh (Head of English)
Miss O Rumball OR BA Goldsmiths (Teacher of Design and Technology)
Ms S Shaw SS Dip.SplD, Dip. d’Etudes Francaises Lille, France (Teacher of Learning Support)
Mr M Shetzer MSH MA McGill (Canada) (Charities Coordinator, Teacher of Physics)
Miss N Sidhu NS BSc Bristol (Teacher of Mathematics, Teacher of I/C of Internal Exams)
Mr J Skinner JRS MA Sussex (Teacher of Film Studies/Film, Media Co-ordinator)
Ms Kerry Smith KMS BSc Birmingham (Director of Sport, Teacher of PE)
Mr B Strathearn-Burrows BSB MSc Canterbury, New Zealand (Head of Science, Head of Biology)
Miss N Tawil NT BA Queen Mary and Westfield (Teacher of Geography)
Miss I Taylor IJT BSc Sheffield (Teacher of Mathematics, Head of Year 8)
Miss RE Tendler RET BA Cantab (Teacher of Geography, Co-curricular assistant, Teacher in charge of Overseas Partnerships)
Mr RS Tong RST LLB Leeds (Head of Business and Economics)
Mr SW Turner SWT MEd Birmingham (Deputy Head: Co-Curricular, Partnerships & Admissions, Teacher of Geography)
Miss L Upton LRU BA Lancaster (Teacher of MFL)
Mr A Van der Peet AGV BA Canterbury NZ (Teacher of English)
Miss H Vincent HV BA Durham (Teacher of MFL)
Miss SV Wells SVW BSc Manchester (Head of Year 6, Teacher of Biology)
Mrs LG Wilson LGW BSc Nottingham (Head of Psychology)
Ms H Windsor HCW BA Cardiff (Head of Lower School, Teacher of English)
Ms L Wingrove LAW BSc Nottingham (Teacher of Biology)
Miss E Winstanley ERW BSc Imperial (Teacher of Chemistry and Physics)
Mr T Woodhall THW MSc Warwick (Head of Year 9, Teacher of Biology and Physics)
Mrs HV Wootton HVW BA Edinburgh (Teacher of Geography)
Mr RC Worrell RCW BA Chester (Teacher of Geography)
Mrs A Zaratiegui AZ MA Lond (Teacher of MFL)
Academic structure
Deputy Head: Academic Dr R Evans (DPhil Oxon)
Director of Studies: Mr T Beaney (MSc Nottingham)
The first named is the Head of Department.
Art
Mr C Reed, Ms H Burnett, Miss R Cottone, Ms M Denny-Gelder, Ms S MacMillan
Business & Economics
Mr R Tong, Miss H Courtney, Mr J FitzGerald, Mr T Gooderham
Classics
Mr P Adams, Ms L Aitken-Burt, Miss A Ferstman, Ms C Hoult, Mr M Morrison, Ms P Philp
Computing
Mr P MacDonagh, Mr W Lai, Mr T McKenzie
Design Technology
Mr N Guegan, Ms C Armstrong, Ms J Meyersohn, Miss O Rumball
Drama
Mr L Burgess, Miss C Fearnley, Ms C Graves, Mr R Kothakota, Mr R Rogers
English
Ms S Routledge, Mr S Clarke, Dr K Donn, Mr J Dunley, Mr E Elliott, Mr D Hand, Miss J Henderson, Ms E Hopley, Mr P Hopwood, Ms J Johnson, Mr A Maskell, Mrs J Peters, Mr A Van der Peet
Film Studies
Mr J Dunley, Mr J Skinner
Geography
Mr J Harris, Miss N Tawil, Miss R Tendler, Mr S Turner, Mrs H Wootton, Mr R Worrell
Higher Education
Mr D Hand, Miss E Maclean, Miss H Malik
History
Mr S Jones, Ms L Aitken-Burt, Mr S Andrews, Mr J Bowler, Mr J Dagnall, Mr J Fuller, Ms M Galbraith, Ms H Mackenzie, Mrs J McIsaac
Learning Support
Mrs A Limon, Dr P Blum, Miss J Kyndt, Ms S Shaw
Life Education
Mr R Kothakota, Miss N Boyd, Ms S Cleobury, Miss L Fitzgibbon
Mathematics
Mr R Bishop, Mr D Ashton, Ms K Barac, Mr H Barber, Mrs R Chetwood, Ms V Cojbasic, Mr N Fazaluddin, Mrs L Hipkins, Miss L Holden, Mr W Lai, Mr A Leadbetter, Mrs J McIlwaine, Mrs M Pattinson, Miss N Sidhu, Miss I Taylor
MFL – Mr C Kidd
Music
Mr C Janz, Ms S Cleobury, Miss S Dee, Mrs E Heather
Physical Education
Miss KM Smith, Miss H Blaikie, Ms L Fitzgibbon, Ms F Low, Miss L Murphy, Mr G Ross, Mr H Stephenson, Mr Leigh
Politics
Mr J Fuller, Mr J Bowler, Ms M Galbraith, Mrs J McIsaac
Psychology
Mrs L Wilson, Miss N Boyd, Miss A O’Donnell
Religion, Philosophy and Ethics
Miss A Hewett, Miss H Burdett, Ms C Francis
Science – Mr B Strathearn-Burrows
Support staff
Mr M Russell ACMA, Bursar
Finance Staff
Mrs C Nickie (Head of Finance)
Ms K Desouza (Finance Officer)
Ms J Ebanks (Finance Officer)
Mrs P Rami (Payroll & Finance Officer)
IT Staff
Mr V Costa (Head of IT)
Mr C Berry (IT Technician)
Mr R Bhapotra (Data Manager)
Mr R Forde (IT Helpdesk Manager)
Mr Q Willett (Systems Administration)
Administrative Staff
Ms N Abrahams (Receptionist)
Mrs A Alleyne-Graham (Examinations Officer)
Ms L Bradley (Business Development and Lettings Manager)
Mr W Bradshaw (Marketing and Communications Officer)
Mrs S Bullinger (Compliance Manager)
Ms S Buxton (HR Director)
Ms S Goosen (EA to the Headmaster)
Ms L Irwin (Head of Community Partnerships and Outreach)
Mrs V Jones (PA to the Deputy Head: Pastoral / Admissions Assistant)
Miss A Kerstein (Theatre, Calendar and Events Manager)
Ms A Hegarty (PA to the Deputy Head: Co-Curricular, Partnerships & Admissions)
Ms A Marques (Resources Officer)
Mrs G Odigie (Admissions Officer)
Ms T Parks (Head of Admissions)
Miss G Rollino (Digital Marketing & Communications Officer)
Mrs D Sareen (HR Advisor)
Ms D Shuttleworth (Admissions Secretary)
Mrs A Turnbull (PA to the Bursar)
Mrs A Van Es (Head of Alumni Relations and Stewardship)
Departmental Support Staff
Ms R Accarpio (Music Administrator)
Mr L Borkowski (Physics Technician)
Miss E Brooks-Martin (Biology Technician)
Mrs E Coetzee (Art Technician)
Mr G Dibden (Assistant Librarian)
Mrs P Gruel (French Language Assistant)
Mr S Harding (Performing Arts Technician)
Miss E Gu (Performing Arts Technician)
Mrs R Jones (Junior Science Technician)
Mr T Jones (Senior Librarian & Archivist)
Mr A Lopez (Spanish Language Assistant)
Miss E Maclean (Head of Careers & Employability)
Miss A Marcovecchio (Technical Manager)
Mr J Miroslaw (DT Technician)
Mr J Skinner (Film & Media Coordinator)
Miss N Spiff (Performing Arts Graduate Assistant)
Mr C Stevens (Composer in Residence)
Mrs B Timm-Oldenkott (German Language Assistant)
Ms S Waring (Art Technician)
Mr J Winer (Director in Residence)
Playground Supervisors
Ms A Morales
Ms F Naji
Ms C Still
Ms T Alladice
Ms V Okafor
Welfare
Ms T Bhokanandh (Counsellor)
Ms C Blagrove (Lead School Nurse)
Ms N Choudhury (School Nurse)
Ms I Shafiuddin (Counsellor)
Sports Staff
Mr P Beeley (Assistant Heads of Rowing)
Mr C Bent (Sport Graduate)
Miss V Demireva (Sports Administrator)
Mr J Fieth (Boathouse Manager)
Mr S Gourevitch (Rowing Coach)
Mr C Leigh (Director of Football)
Mr T Liversage (Director of Rowing)
Mr A London (Football Coach and Cricket Coach)
Mr M Nimmo (Sports Graduate)
Mr R Oates (Rowing Coach)
Miss R Oyler (Sports Graduate)
Ms J Runner (Netball Coach)
Mr J Smith (Football Coach)
Mr H Stephenson (Director of Hockey)
Miss E Strange (Sports Graduate)
Mr B Thesiger (Sports Graduate)
Ms A Wander (Netball Coach)
Mr W White (Director of Cricket)
Estates Staff
Mr D Allen (Facilities Operative)
Mr C Barbosa (Groundsman)
Mr M Benbow (Groundsman – Blagdons Sports Ground)
Mr N Cartwright (Deputy Estates Director)
Miss E Dickson (Security Officer)
Mr R Dos Santos (Maintenace Operative)
Mr S Dowsett (Maintenance Operative)
Mr N Francois (Groundsman)
Mr J Lea (Maintenance Operative)
Mr A Kamara (Security Officer)
Mr D Morgan (Facilities and Security Officer)
Mr C Nicholas (Electrician)
Mr U Sesay (Facilities Operative)
Mr M Swan (Head Grounds Keeper)
Mr C Wright (Estates Director)
Catering Staff
Miss J Acan (Catering Assistant)
Mrs B Donoghue (Catering Team Leader)
Mrs M England (Deputy Catering Manager)
Mr RC England (Head Chef)
Mr C Johnson (Sous chef)
Mrs P Street (Catering Manager)
Get in touch
Find out who to contact or send us an enquiry
Get in touch