Governors

Chairman Mr M Jaigirder MA
Vice Chair Mrs J Sutcliffe MA
Mr FR Abbott BA
Mrs SC Dawson BEd
Alderman D Graves
Ms S Hales BA
Ms T Lyons MA
Mr JWJ Mitchell MA NPQH
Lady Sassoon MA
Dr CF Scott BA, BSc, MA
Mr CWR Wates MRICS

Dr G Carver MA, DFA, FRSA, CEO/Clerk of The United Westminster and Grey Coat Foundation

Senior management team

Headmaster Mr RS Milne MA KCL
Deputy Head: Pastoral Mr R Kothakota MEd Buckingham
Deputy Head: Academic Mrs JL Peters MA Oxon
Deputy Head: Operations & Staff Dr SJ Wakefield PhD, MA, AKC KCL 
Deputy Head: Mr SW Turner BSc
Assistant Head: Academic Dr RM Evans DPhil Oxon
Assistant Head: Co-Curricular Mr JP Layng BSc Nottingham, MCIEA MRSB
Assistant Head: Teaching and Learning Ms JA Johnson MA Oxon (maternity leave)
Acting Assistant Head: Teaching and Learning Mrs R Brown MA Oxon
Head of Sixth Form Mr WJ Quayle BSc Dunelm 
Head of Middle School
Mrs J McIsaac MA Lond
Head of Lower School Miss HC Windsor BA Cardiff  (maternity leave)
Senior Tutor Mr SP Andrews BA Swansea
Bursar Mr M Russell ACMA

Safeguarding staff

Designated Safeguarding Lead Mr R Kothakota MEd Buckingham
Deputy Designated Safeguarding Leads Mr WJ Quayle BSc Dunelm, Mrs J McIsaac MA Lond, Miss HC Windsor BA Cardiff (maternity leave)
Head of Safeguarding Miss HL Mackenzie MA Manchester

Pastoral staff

Deputy Head: Pastoral Mr R Kothakota MEd Buckingham


Chaplain Revd S Labran MPhil Cantab


Head of Lower School Miss HC Windsor BA Cardiff (maternity leave)
Head of Middle School Mrs J McIsaac MA Lond
Head of Sixth Form Mr WJ Quayle BSc Durham
Deputy Head of Lower School Miss R Chetwood MA Lond
Deputy Head of Middle School Miss LJ Fitzgibbon BSc Northumbria


Director of Higher Education Mr D Hand BA Liverpool


Head of Hill form (Year 6) Miss ER McCloud BA Nottingham
Head of Year 7 Miss R Chetwood MA Lond
Head of Year 8 Miss HE Blaikie BSc Oxford Brookes
Head of Year 9 Mr MA Hipperson BA Loughborough
Head of Year 10 Miss LJ Fitzgibbon BSc Northumbria
Head of Year 11 Miss LA Holden LLB Warwick
Head of Lower Sixth Mr ND House MA Queensland, Australia
Head of Upper Sixth Miss NL Boyd BSc West of England


Pastoral Coordinator Miss JO Henderson BA Southampton


Head of Clyde house Mr SJ Clarke MA Edinburgh
Head of Drake house Miss RE Mott Central St Martin’s
Head of Howe house Miss N Sidhu BSc Bristol
Head of Lyons house Mr AJ Leadbetter BSc York ACA
Head of Marlborough house Mr JJ Hale BA Exeter
Head of Nelson house Mr M Shetzer MA McGill, Canada
Head of Rodney house Mr DG Ashton BEng Leicester
Head of Wellington house Mr CJ Reed BA Brighton

Academic staff

Mr PS Adams MA St Andrews (Head of Classics)
Ms L Aitken-Burt BA Oxon (Teacher of History & Politics)
Mr SP Andrews BA Swansea (Senior Tutor, Teacher of History)
Mr DG Ashton BEng Leicester (Head of Rodney House, Teacher of Mathematics)
Mr JT Barber BA Birmingham (Head of Primary Partnerships, Teacher of French)
Mr C Barker BSc York (Teacher of Chemistry)
Miss EC Bird BSc Exeter (Head of Hockey)
Mr RJ Bishop MEng Bristol (Head of Mathematics)
Miss HE Blaikie BSc Oxford Brookes (Head of Year 8, Director of Rowing)
Dr PA Blum PhD London (Teacher of Learning Support)
Mr CM Booth BSc Loughborough (Head of Cricket)
Miss NL Boyd BSc West of England (Head of Upper Sixth, Teacher of Psychology)
Mrs RC Brown MA Oxon (Acting Assistant Head: Teaching and Learning, Head of Science and Chemistry)
Miss SJ Bunting BSc Queens (Head of Biology)
Ms H Burdett BA Kent (Teacher of Religious Studies)
Ms HR Burnett BA Edinburgh College of Art (Teacher of Art)
Mr DL Buxton BSc Manchester (Teacher of Chemistry, Arts & Science Week Coordinator)
Ms US Casais BA Goldsmiths London (Head of Clyde House, Teacher of Spanish) (Maternity Leave)
Ms H Chambers MSc Bristol (Teacher of Music)
Miss R Chetwood MA London (Deputy Head of Lower School, Head of Year 7, Teacher of Mathematics)
Dr G Ni Cheallaigh PhD King’s College London (Teacher of French)
Mr RD Chuter MA Cantab (Teacher of Physics)
Mr SJ Clarke MA Edinburgh (Head of EPQ, Acting Head of Clyde House, Teacher of English)
Ms V Cojbasic BScEE (Serbia) (Teacher of Mathematics)
Miss RG Cottone MA Courtauld Institute (Teacher of Art)
Ms H Courtney BBS Dublin (Teacher of Business & Economics)
Dr MP Dancy PhD Manchester (Teacher of Physics and ICT)
Mr WG Davis BA Manchester (Head of Politics, Super-Curricular Coordinator)
Ms VV Dittmer BSc Birkbeck, London (Teacher of German)
Dr K Donn PhD Studienstiftung des Deutschen Volkes (Deputy Head of English)
Mr JE Dunley BA Exeter (Head of Film Studies, Teacher of English)
Dr RM Evans DPhil Oxon (Assistant Head: Academic, Teacher of Chemistry)
Mr NM Fazaluddin BSc King’s College London (Teacher of Mathematics)
Miss CE Fearnley BA Wales (Head of Drama)
Miss LJ Fitzgibbon BSc Northumbria (Deputy Head of Middle School, Head of Year 10, Teacher of PE)
Mr WA Ford MA King’s College London (Teacher of Classics)
Mr SD Gaynor BSc West of England (Director of Rugby)
Ms CA Giordano MA Birkbeck (Teacher of Spanish)
Mr E Gorst BSc Newcastle (Teacher of Biology)
Ms L Graham BEd Buckingham (Teacher of English)
Ms C Graves BA University College London (Head of Co-Curricular Drama)
Mr NP Guegan MA Roehampton (Head of Design and Technology)
Mr JJ Hale BA Exeter (Eco Coordinator, Teacher of Mathematics, Head of Marlborough House)
Mr D Hand BA Liverpool (Director of Higher Education, Teacher of English)
Mr WT Hanson BA Dunelm (Director of Sport)
Mr J Harris MSc Oxon (Teacher of Geography)
Miss JO Henderson BA Southampton (Pastoral Coordinator, Teacher of English)
Miss AF Hewett MA School of Theology (Head of Religious Studies)
Mr MA Hipperson BA Loughborough (Head of Year 9, Teacher of Business & Economics)
Miss LA Holden LLB Warwick (Head of Year 11, Teacher of Mathematics)
Ms CL Hoult MA London (Teacher of Classics)
Mr ND House MA Queensland (Australia) (Head of Lower Sixth, Teacher of Music)
Mr C Janz MA Oxon, PG Dip. (Director of Music)
Ms JA Johnson MA Oxon (Assistant Head: Teaching and Learning, Teacher of English)
Mr SM Jones MPhil Aberystwyth (Head of History)
Mr AF Keddie MA Oxon ACIB (Head of Outdoor Pursuits, Teacher of History and Politics)
Mr CD Kidd MA Oxon (Head of Modern Languages)
Mr R Kothakota MEd Buckingham (Deputy Head: Pastoral, Teacher of Drama)
Mr PA King BSc Warwick (Head of Athletics and Cross Country, Teacher of Physics)
Revd. S Labran MPhil Cantab (Chaplain, Teacher of Religious Studies)
Mr WW Lai MEng Cantab (Teacher of Mathematics and ICT)
Mr JP Layng BSc Nottingham, MCIEA MRSB (Assistant Head: Co-Curricular, Teacher of Biology)
Mr AJ Leadbetter BSc York ACA (Head of Lyons House, Societies Coordinator, Teacher of Mathematics)
Miss CA Lepretre License d’Anglais Toulouse (France) (Teacher of French)
Mrs RA Lewis MA Glasgow (Head of Exams, Teacher of French)
Mrs AM Limon BA Warwick (Head of Learning Support and Teacher of English)
Ms F Low MSc Exeter (Deputy Director of Sport)
Mr P MacDonagh MA Lond (Head of Computing)
Miss HL Mackenzie MA Manchester (Head of Safeguarding, Teacher of History)
Ms SE MacMillan BA Bristol Polytechnic (Head of Art)
Miss HH Malik MSc Open University (Head of Careers, Teacher of Chemistry)
Mr A Maskell MSt Oxon (Teacher of English)
Miss ER McCloud BA Nottingham (Head of Year 6, Teacher of English)
Mrs JJ McIsaac MA London (Head of Middle School, Teacher of History)
Mr RS Milne MA King’s College London (Headmaster, Teacher of English)
Mr MM Morrison BA Cantab (Teacher of Classics)
Mrs JAE Morrison-Bartlett BSc Hull (Teacher of Physics)
Miss RE Mott BA Central St Martin’s (Teacher of Design and Technology, Head of Drake House)
Dr G Ni Cheallaigh PhD (Teacher of French)
Dr A Nunez PhD Technical University of Madrid, Spain (Teacher of Physics)
Miss AS O’Donnell BSc Lancaster (Teacher of Psychology)
Dr SP Parsons MSc Cantab (Head of Physics)
Mrs MD Pattinson BSc Surrey (Teacher of Mathematics)
Mrs JL Peters MA Oxon (Deputy Head: Academic, Teacher of English)
Miss KF Preston BA Exeter (Teacher of Geography)
Mr WJ Quayle BSc Dunelm (Head of Sixth Form, Teacher of Mathematics)
Mr CJ Reed BA Brighton (Teacher of Art)
Mrs SM Riley MBA London Business School (Teacher of Spanish)
Mr MJ Ross BA Exeter (Teacher of Design and Technology)
Miss SK Routledge MA Edinburgh (Head of English)
Ms S Shaw Dip.SplD APC, Dip. d’Etudes Francaises Lille (France) (Teacher of Learning Support)
Mr M Shetzer MA McGill (Canada) (Head of Nelson House, Charities Coordinator, Teacher of Physics)
Ms O Shiels MChem Oxon (Trainee Teacher of Chemistry)
Miss N Sidhu BSc Bristol (Teacher of Mathematics, Head of Howe House)
Ms J Spruce MSc Oxon (Teacher of Biology)
Mr M Swift MFA New York (USA) (Teacher of Art)
Miss N Tawil BA Queen Mary and Westfield (Teacher of Geography)
Miss RE Tendler BA Cantab (Teacher of Geography, Teacher in charge of Overseas Partnerships, Editor of The Portcullis)
Mr RS Tong LLB Leeds (Head of Business Studies and Economics)
Mr SW Turner BSc Southampton (Deputy Head, Teacher of Geography)
Mr CJ Vafidis BA Exeter (Teacher of Drama)
Dr SJ Wakefield MA PhD AKC King’s College London (Deputy Head: Staffing and Operations, Teacher of Classics)
Mrs VE Walton BA Oxon (Teacher of Business Studies and Economics)
Miss SV Wells BSc Manchester (Teacher of Biology)
Mr W Whiting MA Bristol (Teacher of Music)
Miss A Williams BA Cantab (Teacher of Classics)
Mrs LG Wilson BSc Nottingham (Head of Psychology)
Miss HC Windsor BA Cardiff (Head of Lower School, Teacher of English)
Mrs HV Wootton BA Edinburgh (Head of Geography)
Mr RC Worrell BA Chester (Teacher of Geography)
Mrs A Zaratiegui MA London (Teacher of Spanish)

Support staff

Miss J Acan (Catering Assistant)
Mrs P Accary-Bouzid (School Nurse)
Mrs AP Alleyne-Graham (Examinations Officer)
Ms F Appleyard Dip. Institute of Leadership (PA to the Deputy Head: Academic / Academic Administrator)
Mr C Barbosa (Groundsman)
Miss EC Bayman (Resources Officer)
Mr M Benbow (Groundsman, Blagdons Sports Ground)
Ms T Bhokanandh MSc Birkbeck (Counsellor)
Ms S Blackburn (Human Resources Officer)
Miss L Caffyn BA Exeter (Director in Residence)
Miss LC Carter BA Warwick (Physics Technician)
Ms SL Carter (Receptionist)
Mr G Dibden (Assistant Librarian)
Miss E Dickson (Security Officer)
Ms S Dodds (School Nurse)
Mr RC England (Chef)
Mr AM Fernando BA York, ACA (Financial Controller)
Ms A Fitzgerald (Sixth Form Administrator)
Mr N Francois (Groundsman)
Mr S Gandesha (Hard Services Manager)
Mr S Gourevitch BSc Birmingham (Rowing Coach)
Mrs PL Gruel (French Language Assistant)
Mr J Guarnieri (Facilities Operative)
Miss P Gurden BA Oxon (Marketing & Communications Coordinator)
Mrs E Hogan (Finance Assistant)
Mr S Imran-ud Daula (Infrastructure Administrator)
Ms L Irwin MBA London Business School (Deputy Development & Community Partnerships Director)
Miss C Jackson BSc Bournemouth (Graduate Sports Assistant)
Mr G Jones (Rowing Coach)
Mrs R Jones (Junior Science Technician)
Mr T Jones BA, PG Dip, Robert Gordon University Aberdeen MCLIP (Senior Librarian & Archivist)
Mrs V Jones (PA to the Deputy Head: Pastoral / Admissions Assistant)
Miss AI Kerstein BA Nottingham (Technical Manager)
Ms JA Kiaer (PA to the Deputy Head)
Mr J Lea (Maintenance Operative)
Mr C Leigh (Head of Football)
Mr JE Light (School Keeper)
Mr TH Liversage (Director of Rowing)
Mr A Lopez MEd Sevilla (Spain) (Spanish Language Assistant)
Mr T Mahmood (Facilities & Security Officer)
Mr R Marriott BA Dublin (Rowing Coach)
Miss L McAuliffe (Sports Fellow)
Mrs E Morrissey Dip. Roehampton (Counsellor)
Miss L Murphy (Sports Coach)
Mr M Orzel (Boathouse Manager)
Mr D Parnham (Rowing Coach)
Miss CJ Procter BA Manchester (Executive Assistant to the Headmaster / HR Advisor)
Ms V Rodnight MA St Andrews, UCD (Head of IT & Compliance)
Mr B Rogers (Head of Fives & Aquatics)
Mr A Shaith (Soft Services Manager & School Keeper)
Mrs C Sheppard AAT (Finance Officer)
Ms D Shuttleworth (Admissions Secretary)
Ms A Siddiqui LLB Southampton (Counsellor)
Mr JR Skinner MA Sussex (Media Coordinator)
Miss K Smith (Sports Administrator)
Mrs L Spinelli-Williams BA Leeds (Art Technician)
Ms E Sokalu MSc Glasgow (Science Technician)
Mr E Stansbury (Maintenance Operative)
Mrs P Street (Catering Manager)
Mr M Swan (Head Grounds Keeper)
Miss O Thorne BA Guildford (Performing Arts Technician)
Mrs B Timm-Oldenkott (German Language Assistant)
Mr M Uddin (IT Technician)
Mrs EM Valenzuela (Science Technician)
Mrs A Van Es BA Manchester (Development & Alumni Manager)
Mrs L Walker BA Manchester (Head of Admissions & Communications)
Ms M Wheeler (Art & DT Technician)
Mr Q Willett (IT Technician)
Mr CA Wright MSc Leeds (Estates Director)

Get in touch

Can’t find
what you’re looking for?

Find out who to contact or send us an enquiry

Get in touch